4 lutego 2021

Nowe „Tatry”

Zimowy numer „Tatr” trafił do druku. W sprzedaży powinien być za kilka dni. Tym razem tematem numeru jest Tytus Chałubiński.

W trudnych czasach warto oprzeć się na autorytetach. Ponad 100 lat temu takim oparciem dla wielu był Tytus Chałubiński, nazwany przez górali królem Tatr. Los postawił go przed granicznymi, dramatycznymi wyborami – nie tylko osobistymi, ale też społecznymi i politycznymi. Pan doktor pod Giewont przyjechał z Warszawy. A gdy Zakopane dotknęła epidemia cholery, nie bał się chodzić po domach, opatrywać i leczyć chorych. Często sam odziewał zmarłych i pomagał wynosić ich ciała. Uczył górali, jak postępować z chorobą.

Jego azylem, wytchnieniem stały się Tatry. Na wielodniowe „wycieczki bez programu” zabierał przyjaciół ‒ górali i przyjezdnych. Zapisał się w historii poznawania i eksploracji naszych gór. Z zapałem i profesjonalizmem kolekcjonował okazy botaniczne, przede wszystkim mchy.

W temacie numeru nie tylko przybliżamy sylwetkę „doktora o magnetycznym spojrzeniu”, ‒ jak zapamiętała go Helena Modrzejewska, ale otwieramy temat autorytetów. Zadajemy pytania: Czy dzisiejsze Zakopane potrzebuje autorytetu na miarę Tytusa Chałubińskiego? Czy taki autorytet jest w ogóle możliwy do znalezienia? Czy wartości, którymi kierował się Tytus Chałubiński, przetrwały? Na pewno w kolejnych pokoleniach ‒ z tym większą satysfakcją i radością publikujemy obszerny materiał o Stefanie Chałubińskim – wnuku Tytusa oraz wywiad z Kingą Chałubińską, prawnuczką doktora, również lekarką.

W zimowym numerze „Tatr” znajdziecie również wiele innych smakowitych tematów. Na przykład – czy niedźwiedzie często atakują ludzi? Ratownicy TOPR i Horskiej Służby jak zwykle zdają raport ze swojej arcytrudnej pracy. Dla amatorów skiturów, a takich jest coraz więcej, mamy opis wycieczki na Kopę Kondracką oraz ABC orientacji w terenie. Dajemy wywiady – m.in. z przewodnikami dwóch różnych pokoleń, Karoliną Barciszewską-Kozioł oraz Apoloniuszem Rajwą. Publikujemy też odbrązowiony portret „Janosika mało poczciwego”. A to tylko niektóre wisienki na tym torcie.

Mamy nadzieję, że zimowy numer „Tatr” przyniesie Wam wytchnienie i radość – tak jak doktorowi Chałubińskiemu przynosiły jego „wycieczki na wirchy”.

Kwartalnik można kupić w empikach i sklepach górskich w całej Polsce, a także w naszych zakopiańskich punktach sprzedaży (Punkt Informacji Turystycznej, ul. Chałubińskiego 44 oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej, ul. Chałubińskiego 42a). Prenumeratę najłatwiej zamówić za pośrednictwem księgarni internetowej: sklep.tpn.pl, z możliwością płatności elektronicznej. „Tatry” dostępne są również w formie elektronicznej. Pojedyncze numery oraz prenumeratę zamówić można na portalach ekiosk.pl, egazety.pl, nexto.pl.

 

Redakcja

Drukuj