28 stycznia 2016

Sztuki piękne pod Tatrami – promocja albumu w Krakowie

Twórczość młodopolskich dekadentów, odurzające dzieła Witkacego „prosto z firmy portretowej” i działalność prekursorów sztuki z obszaru Tatr – wszystko to składa się na najnowszy album „Sztuki piękne pod Tatrami”. Spotkanie z autorką publikacji – Teresą Jabłońską – odbędzie się w piątek, 29 stycznia, w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Album „Sztuki piękne pod Tatrami” po raz pierwszy pokazuje pełny i obiektywny obraz Tatr w twórczości artystów do roku 1939. Prezentuje dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Oprócz piękna Podhala książka odkrywa przed czytelnikiem również jego mroczne strony wydobyte w sztuce młodopolskich dekadentów i kontrowersyjnych twórców awangardowych XX wieku. Ponadczasowa twórczość Witkacego, przenikliwe malarstwo Aleksandra Kotsisa – czołowego przedstawiciela krakowskiego środowiska artystycznego XIX wieku czy folklorystyczny nurt reprezentowany przez Zofię Stryjeńską to wszystko dowodzi fenomenu regionu, który od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców.

Dlaczego akurat Zakopane, małe miasto w górach, było szczególnie ukochanym i inspirującym miejscem dla artystów? Na to pytanie w rozmowie ze Stefanią Krzysztofowicz-Kozakowską – historyczką sztuki, odpowie Teresa Jabłońska – autorka albumu.

Teresa Jabłońska – specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze sztuką tworzoną pod Tatrami, a w szczególności w stylu zakopiańskim, autorka licznych opracowań naukowych, przez wiele lat dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego.


Partnerem spotkania jest Muzeum Narodowe w Krakowie.

Spotkanie wokół książki „Sztuki piękne pod Tatrami”
Muzeum Narodowe w Krakowie, Al. 3 Maja 1

Piątek, 29 stycznia, godz. 18:00
Wstęp WolnyWięcej o albumie przeczytacie tutaj.

Patroni medialni: Trójka - Program 3 Polskiego Radia, Artinfo.pl, DesignAlive

Album w wersji limitowanej i podstawowej dostępny jest na stronie sklep.tpn.pl oraz stacjonarnie w Punkcie Informacji Turystycznej TPN przy rondzie kuźnickim (dostępność zalecamy wcześniej potwierdzić telefonicznie (+48) 18 20 23 300).
Zamówienia hurtowe najlepiej kierować bezpośrednio do magazynu Wydawnictw TPN (dane kontaktowe na stronie sklepu).

Drukuj