25 maja 2020

Nowe „Tatry”

Temat numeru wiosennych „Tatr” poświęcony jest ptakom szponiastym. Kwartalnik już w sprzedaży.

Wiosenne „Tatry” poświęcamy zazwyczaj ptakom. Gościły u nas m.in. sowy, dzięcioły, ptaki wysokich gór, krukowate. Jednak ptakiem, który najczęściej wymieniany jest przez turystów i miłośników Tatr jako ich symbol, jest bezsprzecznie orzeł przedni. Temu podniebnemu królowi naszych gór, a także innym przedstawicielom szponiastych – jastrzębiom, krogulcom, sokołom, myszołowom  – poświęcamy temat numeru. Również mniej znanym reprezentantom tej grupy ptaków, bo mało kto, nie będąc ornitologiem czy przyrodnikiem, potrafi wymienić takie gatunki, jak kurhanik czy kobczyk, które co prawda w Tatrach nie gniazdują, ale są nad nimi od czasu do czasu obserwowane.

Wiosenne „Tatry” to również, jak zwykle, wędrowanie przez różne tematy z możliwością zatrzymania się przy swoich ulubionych. W ramach szkoły górskiej Tomasz Nodzyński przybliża temat autoratownictwa, a Paweł Grocholski zabiera nas na wycieczkę naprzeciw wiośnie. Z Bartoszem Wrześniewskim możemy wspiąć się na Świnicę, złotą i pomarańczową, z Marcinem Matyskiem obserwować pachnące żywicą knoty kuraków, a z Katarzyną Napiórkowską cofnąć się w czasie do pewnych wakacji, gdy pracowała w kuchni schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wacław Dobosz-Tempski odkrywa przed nami „Krainę Czystą” przywołując obraz Tatr sprzed ponad pół wieku. W górach są jeszcze owce, nad Morskie Oko zajeżdża autobus, a adeptów taternictwa wspinaczki uczą Stanisław Groński i Jan Długosz. Wojciech Wilczek przybliża historię podtatrzańskiego rodu Turzonów, na przełomie XV i XVI w. stanowiącego finansową potęgę w skali Europy.

Piszemy też o projekcie Tatrzańskiego Parku Narodowego „Głowa do góry #tatrypoczekają”, który ruszył tuż po ogłoszeniu stanu epidemii. Dopóki nie mogliśmy w pełni cieszyć się byciem w Tatrach, mieliśmy szansę codziennie być bliżej nich dzięki pracownikom Parku, którzy nagrywali filmiki z terenu, wysyłali zdjęcia, organizowali webinary itp. Kwartalnik również wpisuje się w tę przestrzeń możliwości: bez wychodzenia z domu można mieć „Tatry” u siebie.


Kwartalnik dostępny w empikach i sklepach górskich w całej Polsce, a także w naszych zakopiańskich punktach sprzedaży po ich otwarciu (Punkt Informacji Turystycznej, ul. Chałubińskiego 44 oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej, ul. Chałubińskiego 42 a). Prenumeratę najłatwiej zamówić za pośrednictwem księgarni internetowej: sklep.tpn.pl, z możliwością płatności elektronicznej.

Redakcja


Jesteś miłośnikiem Tatr i chcesz je mieć zawsze przy sobie? Nic prostszego! Zamów już dziś prenumeratę kwartalnika „Tatry” (prenumerata obejmuje cztery numery, lub w przypadku dwuletniej – osiem numerów)!

Jako prenumerator zyskujesz WIĘCEJ! Niższa cena czasopisma, a czasami dodatkowo ciekawe upominki (niekiedy niedostępne w sprzedaży). 

Nadal się wahasz?

A co powiesz na notes i ołówek TPN w prezencie, które dorzucamy do każdej zamówionej za pośrednictwem strony sklep.tpn.pl prenumeraty?
Przy zamówieniu nie zapomnij w uwagach wpisać hasła: Z góry za GÓRY! Promocja trwa od teraz do końca maja br.

Tatry poczekają, ale taka okazja – nie!

Zamów już dziś! Z góry za GÓRY! 
https://bit.ly/Prenumerata_Tatry

Drukuj