13 grudnia 2016

A może pod choinkę?

Święta tuż, tuż. Dopadła Was już świąteczna gorączka? Szukacie pomysłów na udane prezenty dla bliskich? Koniec roku obfituje u nas w nowości wydawnicze. Poniżej podpowiemy Wam, co wybrać pod choinkę. Pełna oferta dostępna jest na stronie sklep.tpn.pl

Nowe „Tatry” nr 58 jesień

  • Drogami skalnej ziemi, wędrówka po latach
  • Kopciuszek na żerowisku
  • Piecuszek lubi słońce
  • Miejsce duchów, diabła i… Ojca Pio
  • Dlaczego górale śpiewają?


Kalendarz 2017

Tym razem kalendarz poświęcony jest Morskiemu Oku i okolicom. To najpopularniejszy i przez wielu uznawany za najpiękniejszy rejon w Tatrach. Autorem fotografii jest Piotr Drożdż – dziennikarz, fotograf, od 2002 r. redaktor naczelny magazynu „GÓRY”. Kalendarze TPN co roku cieszą się dużym zainteresowaniem, wierzymy, że tak będzie i tym razem!


Tatrzańska seria chust Buff Original

Owocem naszej współpracy z producentem najpopularniejszych chust turystycznych na świecie jest limitowana seria tatrzańska. Na chustę trafiły zdjęcia  Mnicha, Orlej Perci, Doliny Pięciu Stawów, Giewontu i kozicy. Buff charakteryzuje się najwyższą jakością, to świetny pomysł na świąteczny prezent dla każdego miłośnika Tatr!

 

Na Giewont się patrzy, Barbara Cailot Dubus oraz Aleksandra Karkowska

W miejscu wyjątkowym, gdzie jest wspaniały widok na Giewont, tradycje są niezmiernie silne, a klimat nigdy nie rozpieszczał swoich mieszkańców, najstarsi górale otworzyli przed autorkami swoje domy i serca. Opowiadali o swoim dzieciństwie i życiu codziennym. Wspominali czytanie przy świetle lampy naftowej, dom składający się z białej i czarnej izby, darcie pierza, a także tragiczne dzieje wojenne. Ich wzruszające historie przeplecione zostały w książce starymi zdjęciami z rodzinnych albumów i współczesnymi portretami rozmówców.

Autorki pokazały, jak wyglądało codzienne życie górali pod Giewontem, dając młodym inspirację do rozmów ze starszymi, którzy poczują się potrzebni. Przerzucając kładkę między pokoleniami.

 

W góry!, Piotr Karski

To przewodnik do rysowania, który za pomocą zadań plastycznych i pomysłów na aktywności przekaże Wam ogrom wiedzy o górach.

Dowiecie się z niego, skąd się one biorą, jak rosną i jak się zmieniają. Odwiedzicie górskie szczyty, lodowce i jaskinie. Wytropicie wilki, niedźwiedzie i śnieżne pantery – a może nawet yeti! Poznacie tajemnice górskich lasów i roślin rosnących w górach. Zapoznacie się z góralami z całego świata, zobaczycie ich stroje i domy. Nauczycie się czytać mapę, planować trasę wędrówki i orientować się w górskim terenie. Spróbujecie górskich sportów i dowiecie się, jak zdobyć Mount Everest.

Zabierzcie tę książkę na górską wycieczkę, by korzystać z niej wieczorami w schronisku, albo otwórzcie ją w domu, i pozwólcie, by to ona zabrała was W GÓRY!

 

Magia nart, Beata Słama oraz Wojciech Szatkowski

Subiektywna historia narciarstwa, głównie tatrzańskiego. Zapraszamy na wycieczkę, a właściwie na wyrypę przez lata i góry: będziemy towarzyszyli Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach, wraz z narciarzami lwowskimi przemierzymy bezdroża Czarnohory. Dowiemy się, jakiego sprzętu w czasach początków używano, jak się ubierano, czym narty smarowano, aż wreszcie, jak sobie z narciarskiego rzemiosła i żywota żartowano i jak o nim pisano. Będziemy kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu podczas jego legendarnego zjazdu z Kościelca oraz polskim zawodnikom, gdy rywalizowali na Wielkiej Krokwi, Kasprowym i na skoczniach i trasach za granicą. Wreszcie poznamy narciarskich mistrzów – tych pierwszych, przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych, i tych, którzy rozsławili Polskę na świecie.

Z konieczności jednak musieliśmy przyjąć cezurę czasową – opowieść o wybitnych zawodnikach kończymy na roku 2000. Zdajemy sobie sprawę, że nie napisaliśmy o wszystkich wspaniałych narciarzach – musieliśmy dokonać wyboru i nie było to łatwe.

 

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy, Wojciech Szatkowski

„Współcześni narciarze szukają w górach kontaktu z przyrodą pozbawionego ułatwień i urządzeń technicznych. Ciszy, spokoju. W to poszukiwanie narciarskiego eldorado idealnie wpisuje się turystyka narciarska” – pisze Wojciech Szatkowski w książce „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy”. Ta publikacja to kompletny, bogato ilustrowany przewodnik dla narciarzy, których interesują dziewicze szlaki i prawdziwa przygoda.

Jak ze schroniska PTTK udać się na Grzesia ze zjazdem na Polanę Chochołowską, a później, Doliną Starobociańską do Hali Stara Robota i z powrotem? W jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt do skituringu i dlaczego kurniawa może być niebezpieczna? „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” odpowie na setki podobnych pytań. To książka zarówno dla początkujących narciarzy wysokogórskich, jak i zapalonych skiturowców.

 

Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów, Tobias Kurzeder, Holger Feist

To już druga pozycja wydawnicza Tatrzańskiego Parku Narodowego poświęcona bezpieczeństwu w górach. W 2004 roku wspólnie z Freerajdy Sp. z o.o. wydaliśmy książkę Kochaj śnieg – unikaj lawin autorstwa Marcina Kacperka. Teraz przedstawiamy Państwu znacznie obszerniejszy poradnik. Mamy nadzieję, że dzięki tej lekturze narciarze, taternicy i turyści unikną lawinowych dramatów w górach.

Niniejsza pozycja to jedyne tak fachowe i wyczerpujące kompendium wiedzy omawiające niebezpieczeństwa związane z zagrożeniem lawinowym oraz zasady postępowania pozwalające zredukować ryzyko do możliwego minimum. Poradnik zawiera ponad 250 zdjęc, map i schematów!

 

Literatura i Tatry. Studia i szkice, Jacek Kolbuszewski

Zbiór ponad 30 esejów publikowanych w różnych miejscach w latach 1981–2013. Są one dziś trudno dostępne, gdyż ukazywały się głównie w materiałach towarzyszących konferencjom i seminariom, w pracach zbiorowych i na łamach periodyków. Zebrane w całość stanowią kompendium wiedzy – o niemożliwej do przecenienia wartości – o tym, czym żyło Zakopane od chwili, gdy pojawili się tu ludzie „z zewnątrz” umiejący pisać i chcący podzielić się swoimi wrażeniami z resztą społeczeństwa, do czasów nam współczesnych.

 

Gombica Staska Kubina. Dramat w trzech aktach, Tomasz Krzyżanowski

W 2004 r. w ręce Tomasza Krzyżanowskiego trafiły nieznane opinii publicznej rysunki Ignatza Görtlera de Blumenfelda, austriackiego leśniczego kameralnego z Nowego Targu, z lat ok. 1801–1815. Wśród nich znajduje się rycina przedstawiająca harnasia Stanisława Kubina z Zakopanego z grupą dezerterów i zbójników na polanie pod Siwą Skałą (dzisiaj Siwiańskie Turnie). Jest to jedyny zachowany do naszych czasów autentyczny dokument traktujący o tej szczególnej grupie rdzennych mieszkańców Podhala, Spiszu i Liptowa, jakimi byli wyjęci spod prawa rozbójnicy. Właśnie ta rycina skłoniła autora niniejszej sztuki do napisania góralskiego dramatu Gombica Staska Kubina.

Warto dodać, że po 17 miesiącach intensywnej pracy w połowie grudnia na scenie oraz widowni Teatru im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem 220 widzów obejrzy premierę dramatu. Reżyseria: Krzysztof Najbor, scenografia: Ewa Dyakowska-Berbeka, muzyka: Krzysztof Maciejowski. Na deskach teatru sztuka zostanie pokazana kilkanaście razy, do września 2017 r.

 

Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego a Człowiek III tomy

Tatrzański Park Narodowy oraz Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi – Oddział Krakowski przedstawiają trzytomową monografię pt. Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego a Człowiek. Nauka Tatrom. Publikacja zawiera artykuły przedstawione na V Konferencji Tatrzańskiej, która odbyła się w Zakopanem w dniach 24–26 września 2015 roku. W pierwszym tomie monografii (Nauki o Ziemi) została przedstawiona tematyka związana z geologią, geomorfologią, hydrologią, klimatem oraz regionalizacją Tatr. W tomie drugim (Nauki Biologiczne) omówiono zagadnienia związane z fauną i florą tatrzańską, szczególnie fauną tatrzańskich potoków. Natomiast tom trzeci (Człowiek i Środowisko) zawiera artykuły związane przede wszystkim z ruchem turystycznym w Tatrzańskim Parku Narodowym, a także wpływem działalności człowieka na obszar Tatr i Podtatrza.

 

Ponadto na początku grudnia w sprzedaży pojawiła się nowa broszura Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem. Bezpieczeństwo, przygotowanie, technika wydana wspólnie z TOPR-em oraz kilka nowych gadżetów (plakaty, pocztówki, torby płócienne, koszulki w nowych wzorach, naklejki).

Wszystko dostępne w naszych punktach sprzedaży stacjonarnej (Informacja Turystyczna – przy rondzie kuźnickim, Centrum Edukacji Przyrodniczej – Chałubińskiego 42 a, budynek Wozowni – obok Dyrekcji TPN w Kuźnicach) oraz na stronie sklep.tpn.pl.

Drukuj