numer (52) 2/2015

Numer niedostępny

Temat numeru – Kuraki tatrzańskie 50–81 Basztowa Igła. Turnia na nowo odkryta • Metryka zębowa tatrzańskich niedźwiedzi. Eryk najstarszy – 25 lat • Tajemnicza kobieta z fajką. Orla Gorska

  • „Tatry” nr (52) 2/2015 – Kuraki tatrzańskie

    „Tatry” nr (52) 2/2015 – Kuraki tatrzańskie

Kilka dni temu w sklepach pojawił się najnowszy, wiosenny numer kwartalnika „Tatry” (52). Tym razem tematem numeru są tatrzańskie kuraki. Ważnym powodem, dla którego przedstawiamy kuraki leśne, jest gwałtowne tempo ich zanikania w Polsce. Wymierają również na innych terenach swojego europejskiego areału. W naszym kraju należą do ptaków, którym w największym stopniu grozi zagłada – mimo realizowanych intensywnie od dziesięciolecia programów ochronnych. Tatry to jedno z niewielu miejsc w naszym kraju, gdzie żyją wszystkie trzy polskie gatunki kuraków leśnych.

W wiosennym numerze czytelnicy znajdą także artykuł Filipa Babicza poświęcony Basztowej Igle i historii jej zdobywania – łącznie z najnowszymi drogami z tego roku, podsumowanie taternickiej zimy autorstwa Adama Śmiałkowskiego, wspomnienie postaci taterniczki i malarki Orli Gorskiej spod pióra Agnieszki Szymaszek, artykuł Katarzyny Ceklarz o obrazach Mariusza Zaruskiego kupionych przez TOPR i wiele innych. W dziale przyrodniczym można przeczytać interesujący tekst o metryce zębowej tatrzańskich niedźwiedzi  – mowa w nim m.in. o Eryku, najstarszym zbadanym tatrzańskim niedźwiedziu, który zakończył swój żywot na początku czerwca (więcej pisaliśmy o tym tutaj).

Numer 52 w sklepie internetowym.

Drukuj