29 października 2020

Jesienne „Tatry”

Górale. Jak wiele znaczeń, emocji, skojarzeń niesie ze sobą to słowo. Im właśnie poświęcamy najnowszy numer „Tatr”. Trafi do druku już w piątek. W sprzedaży dostępny będzie za kilka dni.

– Nie jest łatwo pisać o własnej kulturze, bo z powodu osobistego zaangażowania trudno się zdystansować. Od 150 lat góralszczyzna podlega silnym procesom mityzacyjnym. Wiemy, jak dziś polskie społeczeństwo postrzega góralszczyznę. Patrzy na nią przez pryzmat stereotypów, legend, mitów. Chce widzieć roztańczonego górala jako atrakcję turystyczną. A przecież oprócz tych wyobrażeń istnieje kawał prawdy o życiu – mówi Stanisława Trebunia-Staszel, autorytet w dziedzinie etnologii.

Temat numeru nawiązuje do wystawy wystawy „Podhalanie”, która tej jesieni została otwarta w Kuźnicach. Jej organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy.

Kwestia tożsamości dotyka pierwotnej potrzeby przynależności do wspólnoty. Pojawia się pytanie, na ile tożsamość jest nienaruszalnym korzeniem, a na ile płynie, zmienia się, otwiera na dialog? A może możliwe są obydwa jej oblicza? Odpowiedzieć na to pytanie próbuje Wojciech Bonowicz, z którym dajemy obszerny wywiad: „Tischner pokazywał, że Podhale może być  i zakorzenieniem, i otwartością. Głęboko wkorzenione drzewo może mieć szerokie gałęzie”. A Kuba Szpilka w felietonie kończącym temat numeru pisze: „Dziś uczciwie przemyślana tożsamość nie może już być czymś danym. Stała się zadaniem, wyzwaniem, pracą do odrobienia. A raczej do permanentnego odrabiania”.

Nadchodzą długie jesienne wieczory. To aura wyjątkowo sprzyjająca smakowitej i niespiesznej lekturze „Tatr”. A lektura to wyjątkowa, bo pozwala zagłębić się w tatrzańskie ostępy w poszukiwaniu niedźwiedzich gawr, załoić tatrzańskie łańcuchówki na ciepłym od słońca granicie, ruszyć z przewodnikiem tatrzańskim na jesienną wycieczkę w regle, pofrunąć śmigłowcem na akcję z ratownikami TOPR, pogadać z Justyną Kowalczyk-Tekieli i Kacperem Tekielim oraz wybrać się w Tatry z Jarosławem Iwaszkiewiczem.

 

Kwartalnik można kupić w empikach i sklepach górskich w całej Polsce, a także w naszych zakopiańskich punktach sprzedaży (Punkt Informacji Turystycznej, ul. Chałubińskiego 44 oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej, ul. Chałubińskiego 42a). Prenumeratę najłatwiej zamówić za pośrednictwem księgarni internetowej: sklep.tpn.pl, z możliwością płatności elektronicznej. „Tatry” dostępne są również w formie elektronicznej. Pojedyncze numery oraz prenumeratę zamówić można na portalach ekiosk.pl, egazety.pl, nexto.pl.

 

Redakcja

 

 

Drukuj