2 lutego 2016

Zmarł Michał Jagiełło

Wczoraj w Zakopanem w wieku 74 lat zmarł Michał Jagiełło – historyk literatury, poeta, pisarz, eseista, przewodnik i ratownik górski. Wybitny znawca i miłośnik Tatr.

  • fot. Adam Wilgat

    fot. Adam Wilgat

MICHAŁ JAGIEŁŁO (ur. 1941) – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury polskiej. Pisarz, eseista, poeta. Turysta górski, taternik i alpinista, narciarz, przewodnik i ratownik. Autor wielu książek, artykułów prasowych, opracowań popularnonaukowych.

Debiutował w latach 1965–1966, w czasopismach „Taterniczek”, „Taternik”, „Wierchy”. Od roku 1964 mieszkał w Zakopanem (naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR w okresie 1972–1974, krótko pracownik Muzeum Tatrzańskiego), a w 1975 przeniósł się do Warszawy. Przez rok (1980–1981) zastępca kierownika Wydziału
Kultury KC PZPR. W stanie wojennym współpracownik drugoobiegowego kwartalnika politycznego „Krytyka”. W latach 1985–1989 członek redakcji miesięcznika „Przegląd Powszechny”.

Wiceminister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i w rządach następnych (1989–1997).
Dyrektor Biblioteki Narodowej (1998–2006). Jako urzędnik państwowy, a także jako publicysta i pisarz dawał wyraz zainteresowaniom wielokulturowością Polski, mniejszościami narodowymi oraz współpracą kulturalną, szczególnie z Białorusią, Litwą, Ukrainą i Słowacją.

Michał Jagiełło od wielu lat współpracował z „Tatrami”. W naszym kwartalniku opublikował 17 obszerniejszych i drobniejszych artykułów. W kolejnym numerze, który ukaże się w drugiej połowie lutego, zostanie wydrukowany następny. Z Redakcją był w bliskich i przyjacielskich kontaktach, zawsze służył wiedzą, pomocą, inspiracją. Wspierał nas i zachęcał do dalszej pracy.

W ubiegłym roku nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego ukazały się wspomnienia Wojciecha Brzegi – „Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach”. Autorem opracowania krytycznego był Michał Jagiełło – bodaj ostatnia z jego książek, kolejnej już nie zdążył ukończyć.

Xięgarnii można posłuchać rozmowy z Michałem Jagiełłą, w której opowiadał o swoich pasjach i obsesjach tatrzańskich.

Drukuj