13 stycznia 2016

Sztuki piękne pod Tatrami – premiera albumu w Zakopanem

Już jutro, w czwartek 14 stycznia o godz. 18.00 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza odbędzie się spotkanie z Teresą Jabłońską, autorką albumu „Sztuki piękne pod Tatrami”. Zapraszamy.

Twórczość młodopolskich dekadentów, odurzające dzieła Witkacego „prosto z firmy portretowej” i działalność prekursorów sztuki z obszaru Tatr – wszystko to składa się na najnowszy album Sztuki piękne pod Tatrami. Pierwsza tak kompleksowa publikacja na temat artystyczno-intelektualnego fenomenu Tatr i Zakopanego.

Album Sztuki piękne pod Tatrami po raz pierwszy pokazuje pełny i obiektywny obraz Tatr w twórczości artystów ze wszystkich dziedzin sztuki do roku 1939. Podhale, które prezentuje Teresa Jabłońska – historyk sztuki i długoletnia dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego, jest spoiwem działań artystycznych silnie oddziałujących na życie zarówno ówczesnych jego mieszkańców, jak i samych artystów. Ponadczasowa twórczość Witkacego, przenikliwe malarstwo Aleksandra Kotsisa – czołowego przedstawiciela krakowskiego środowiska artystycznego XIX wieku czy impresjonistyczne pejzaże Leona Wyczółkowskiego – to wszystko dowodzi fenomenu regionu, który od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców.

Większość dzieł reprodukowanych w albumie pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Główną oś narracji tworzą zaś prace pochodzące m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dwujęzyczny album Sztuki piękne pod Tatrami jest ukoronowaniem współpracy Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskiego.

Patroni medialni: Trójka - Program 3 Polskiego Radia, Artinfo.pl, DesignAlive

Więcej o albumie przeczytacie tutaj.

 

Podczas spotkania będzie można kupić wydawnictwo w promocyjnej cenie.

Drukuj