10 października 2017

No Trace Tatra – konferencja w Warszawie

Przedstawicieli mediów oraz wszystkich chętnych zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się 11 października o godzinie 10 w kawiarni Południk Zero. Szczegóły poniżej.


– Ambicją wszystkich ludzi jest pozostawić po sobie ślad na Ziemi i najczęściej tym śladem są śmieci. Ja chcę przejść wokół Tatr, pozostawiając po sobie jedynie ślad w świadomości ludzi.

– Marek Kamiński


Tatry są niczym wyspa na morzu cywilizacji. Wędrówka na granicy gór i cywilizacji, na styku tych dwóch różnych światów ma na celu obserwację zagrożeń, które czyhają na tę oazę dzikiej natury. Podróż Marka Kamińskiego rozpocznie się 12 października w Zakopanem i potrwa osiem dni. Podczas wyprawy Kamiński odwiedzi miejsca, w których widać negatywny wpływ człowieka, i porozmawia z ludźmi na rozmaite sposoby związanymi z Tatrami – badaczami przyrody, ratownikami, historykami, folklorystami,  artystami, właścicielami schronisk, rdzennymi mieszkańcami czy wreszcie przypadkowymi turystami. Każdy z nich ma własne spojrzenie na Tatry, dostrzega inne problemy, reprezentuje inne interesy.  Trasa powiedzie z Zakopanego przez Orawice, Zuberec, Kwaczany, Liptowski Mikułasz, Podbańską, Smokowce, Tatrzańską Łomnicę, Zdziar, Łysą Polanę, Morskie Oko i z powrotem do Zakopanego.

Wszystkie działania będą prowadzone z pełnym szacunkiem dla przyrody – bez pozostawiania w niej śladów ludzkiej obecności. No Trace Tatra ma być inspiracją do myślenia i do dyskusji na tematy związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnym podróżowaniem. Przedsięwzięciu towarzyszy również myśl Leave Trail – Markowi Kamińskiemu zależy, by poprzez własne działania pozostawić ślad w umysłach ludzi. Ważnym aspektem jest pokazanie, że przez podróże można pozytywnie wpływać na otoczenie, szanując środowisko i dając coś od siebie.

Projekt jest wstępem do podróży Marka Kamińskiego dookoła świata. Okres przygotowawczy ma na celu przetestowanie innowacyjnego sprzętu w różnych warunkach pogodowych oraz zbadanie zapotrzebowania społecznego na tego typu projekt.

Przebieg wyprawy No Trace Tatra można będzie śledzić na portalach społecznościowych Marka Kamińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zachęcamy do dołączenia do facebookowego wydarzenia No Trace Tatra!


Sponsorzy główni
GEBERIT, Bukovina Resort

Partner wspierający
Restauracja Zakopiańska

Partner techniczny
Salewa

Patroni medialni
TVN, Gazeta Wyborcza, kwartalnik TATRY, n.p.m. Magazyn Turystyki Górskiej

Drukuj