29 stycznia 2015

Nie żyje Urszula Janicka-Krzywda

W niedzielę 25 stycznia 2015 r. w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Urszula Janicka-Krzywda – etnografka, folklorystka, dziennikarka, przewodniczka beskidzka, znawczyni kultury duchowej Karpat.

  • Urszula Janicka-Krzywda (z prawej) i Katarzyna Ceklarz, Fot. Zbigniew Ładygin

    Urszula Janicka-Krzywda (z prawej) i Katarzyna Ceklarz, Fot. Zbigniew Ładygin

Pracowała m.in. w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce i Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Opublikowała ponad  1200 artykułów, rozpraw, książek naukowych i beletrystycznych. Od 2011  r.  redagowała serię monograficzną poświęconą kulturze ludowej górali  polskich. Sprawowała opiekę merytoryczną nad zespołami regionalnymi prezentującymi folklor babiogórski. Była członkiem jury licznych przeglądów i konkursów folklorystycznych, w tym Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. Odznaczona Krzyżem Zasługi (2001), laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga (2013), przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa „za całokształt działalności w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego” (2013).

Od roku 2004 regularnie publikowała w „Tatrach”. Na łamach kwartalnika ukazały się 34 artykuły dotyczące folkloru szeroko rozumianego Podtatrza. W najnowszym, przygotowywanym numerze zamieścimy ostatni, trzydziesty piąty: „Śpiący rycerze”.

W 2014 r. nakładem wydawnictwa TPN ukazał się jej słownik „Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich” (napisany wspólnie z  Katarzyną Ceklarz).
*
Msza św. żałobna za  Urszulę Janicką-Krzywdę zostanie odprawiona  w kościele parafialnym pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum 31 stycznia  (sobota) o godz. 13.00, po czym nastąpi odprowadzenie zmarłej  na cmentarz.

 

Zachęcamy do wysłuchania audycji poświęconej pamięci dr Urszuli Janickiej-Krzywdy http://www.polskieradio.pl/8/478/Artykul/1363069,Zrodla-27-stycznia-godz-1200

Drukuj