27 września 2016

Nasze książki nagrodzone!

Album "Sztuki piękne pod Tatrami" Teresy Jabłońskiej zdobył GRAND PRIX Konkursu Książka Górska Roku 2016 organizowanego przez Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Książka "Magia nart" Beata Słamy i Wojciecha Szatkowskiego otrzymała nagrodę w kategorii Monografie.

Obie publikacje są owocem współpracy Tatrzańskiego Parku Narodowego  i Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

W uzasadnieniu Jury o Sztukach pięknych pod Tatrami Teresy Jabłońskiej przeczytamy:

„Prawdziwa perełka, solidna pozycja z dziedziny sztuki inspirowanej Tatrami. Znakomity poziom wydawniczy może być wzorem dla innych książek górskich…”

„Kapitalne opracowanie funkcjonowania fenomenu tatrzańskiego w malarstwie i grafice. Dzieło wieloletniej dyrektorki Muzeum Tatrzańskiego, gdzie wspaniałym reprodukcjom, towarzyszy wyjątkowo kompetentny komentarz. Szata graficzna stoi na najwyższym poziomie i potrafi zadowolić największych malkontentów…”

Sztuki piękne pod Tatrami Teresy Jabłońskiej to prawdziwie wielka książka. Zarówno gabarytowo, jak i treściowo. Jest to książka, która powinna być chlubą i ozdobą półki każdego miłośnika Tatr. Książka prezentuje wiele wyjątkowych sposobów patrzenia na Tatry, widzenia gór przez artystyczne dusze. Oglądając Tatry oczyma malarzy, będziemy mogli odkrywać co roku nowe miejsca, pozostając cały czas w dobrze znanych, ukochanych Tatrach…”

„Album onieśmielający rozmachem. Oszałamiająca szata graficzna, wyzbyta często spotykanego u polskich wydawców podejścia „oszczędnościowego”, syntetyczne ujęcie zagadnienia oraz otwarcie na czytelnika anglojęzycznego są wielką wartością tej publikacji i jako takie stanowią novum na polskim rynku książki górskiej. Dzieło waży kilka kilogramów, ale zafascynuje zawartością każdego miłośnika kultury Tatr i Podhala, bowiem opisuje ten wycinek czasu i przestrzeni, w którym siła przyciągania ludzi sztuki do Tatr osiągała niebotyczne, nienotowane wcześniej wartości…”

 

Z kolei o Magii nart  Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego napisano: 

„Do tej pory nasza wiedza o dziejach narciarstwa tatrzańskiego opierała się na wielokrotnie wznawianej, uroczej gawędzie Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego W stronę Pysznej. Magia nart jest kopalnią wiedzy związanej z narciarstwem, rozwojem sprzętu, ewolucją techniki jazdy czy wreszcie bardzo ważną modą. Książka napisana jest z dużą swadą, przytacza biografie z bogatej i barwnej galerii narciarzy tatrzańskich…”

Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji, dziękujemy.

 

Obie publikacje dostępne są w empikach i sklepach górskich w całej Polsce, w zakopiańskich księgarniach, punktach sprzedaży TPN i Muzeum Tatrzańskiego, a także na sklep.tpn.pl.

Drukuj