30 września 2015

Zeszyty Tatrzańskie już w sprzedaży

Ukazał się kolejny, piąty numer z serii wydawniczej „Zeszyty Tatrzańskie” – poświęcony osobie Władysława hr. Zamoyskiego, jednej z najciekawszych polskich postaci przełomu XIX i XX wieku.

Władysław Zamoyski, urodzony w 1853 roku Paryżu syn generała Władysława Zamoyskiego i Jadwigi z Działyńskich, to wybitny działacz społeczny i patriotyczny, twórca Fundacji „Zakłady Kórnickie". Dzięki jego staraniom i funduszom Morskie Oko należy dzisiaj do Polski; dla ratowania lasów tatrzańskich nabył dobra zakopiańskie; doprowadził do powstania linii kolejowej Chabówka – Zakopane. Przez całe życie znacząco wspomagał działania polskiej emigracji.

W 2013 r. w Polsce, we Francji, a nawet w Stanach Zjednoczonych odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, naukowych, popularnonaukowych, edukacyjnych, turystycznych i sportowych w ramach obchodów 160. rocznicy urodzin Władysława hr. Zamoyskiego (1853–1924). Na Podhalu dla podkreślenia ich rangi organy samorządowe podjęły odpowiednie uchwały: Rada Miasta Zakopane ogłosiła rok 2013 w Zakopanem rokiem obchodów jubileuszu 160-lecia urodzin Władysława Zamoyskiego, a Rada Powiatu Tatrzańskiego – Rokiem Zamoyskich. Zorganizowany z tej okazji cykl imprez miał przypomnieć osobę hrabiego, a także jego rodzinę, niezwykle zasłużoną na wielu polach.

Niniejsza publikacja jest pokłosiem zakopiańskiej konferencji „Władysław hr. Zamoyski (1853–1924) i jego ród. Działalność w kraju i za granicą, która odbyła się 7 czerwca 2013 r. Gospodarzem i głównym organizatorem tego sympozjum był Tatrzański Park Narodowy.


Po części zasadniczej konferencji, podczas której prelegenci wygłosili swoje referaty, nastąpiła dyskusja, niepozbawiona momentami akcentów polemicznych. Słuchacze zadawali autorom referatów pytania m.in. o bliskie pokrewieństwo rodziców hr. W. Zamoyskiego, czy też jego wkładu w obronię Morskiego Oka. Ponadto padały z sali postulaty dotyczące konieczności upamiętniania na różne sposoby działalności Zamoyskich, także poprzez publikacje. Poświęcając piąty numer „Zeszytów Tatrzańskich” rodzinie Zamoyskich, to właśnie czynimy.

Publikacja dostępna jest na stronie sklep.tpn.ploraz stacjonarnie w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, Punkcie Informacji Turystycznej TPN przy rondzie kuźnickim i budynku Wozowni (Kuźnice). 
Zamówienia hurtowe najlepiej kierować bezpośrednio do magazynu Wydawnictw TPN (dane kontaktowe na stronie sklepu).


Dotychczas w serii ukazały się:

Zeszyty Tatrzańskie nr 1
Dorobek Paryskich wczoraj – dziś – jutro
(nakład wyczerpany)

Zeszyty Tatrzańskie nr 2
100 lat Sekcji Ochrony Przyrody TT

Drukuj