28 września 2015

„Tatry” polsko-słowackie

W sierpniu drukarnię opuściło kolejne specjalne wydanie kwartalnika „Tatry”. Jak każdego lata czytelnicy otrzymali obszerny, dwujęzyczny – po polsku i po słowacku – magazyn poświęcony Tatrom i okolicy.

Najnowsza edycja przynosi sporo materiałów krajoznawczych, przyrodniczych i historycznych. Otwiera ją obszerne opracowanie Grzegorza Barczyka o potokach spływających z północnych zboczy Tatr. Kolejnym artykułem, który z pewnością zainteresuje czytelników jest historyczno-krajoznawczy tekst Macieja Krupy poświęcony dziejom tworzenia dróg, ścieżek i szlaków w rejonie Morskiego Oka i ich współczesnemu znaczeniu. Z kolejnego artykułu dowiemy się, dlaczego w ostatnich latach zmieniono organizację szlaków turystycznych w rejonie Bobrowca i dlaczego zamknięto ścieżkę prowadzącą na ten szczyt. Wydanie specjalne „Tatr” proponuje turystom nowe cele, położone na słowackim Podtatrzu: muzeum górnictwa znajdujące się w Liptowskim Janie i geopark w Ganowcach, gdzie swego czasu znaleziono szczątki neandertalczyka.

Tematykę przyrodniczą otwiera artykuł Zuzany Kyselovej, emerytowanej już botaniczki ze Stacji Naukowej i Muzeum TANAPu w tatrzańskiej Łomnicy poświęcony tatrzańskim sasankom, natomiast następny tekst, autorstwa Jana Cichockiego i Agnieszki Ważnej mówi o dylematach związanych z utrzymaniem łąk. Innym, kontrowersyjnym tematem – obecnością jenota w Tatrach – zajął się Jozef Hybler. Wydawnictwo jest bogato ilustrowane – czytelnicy na pewno zwrócą uwagę na piękne zdjęcia motyli wykonane przez Jarosława Wentę.

Tematyka historyczna obejmuje czasy od, na pół legendarnej, postaci Beaty Łaskiej, do lat drugiej wojny światowej, kiedy zwiedzanie Tatr Polskich było ograniczone restrykcyjnymi przepisami niemieckiego okupanta.


Numer dostępny jest w sklepie internetowym sklep.tpn.pl oraz stacjonarnie w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, Punkcie Informacji Turystycznej TPN i budynku Wozowni (Kuźnice).

Drukuj