11 lipca 2016

Spotkanie towarzyszące książce „Magia nart”

Premierowe spotkanie z książką „Magia nart” mamy już za sobą. Teraz, wspólnie z Muzeum Tatrzańskim, zapraszamy na cykl zakopiańskich spotkań wokół tej publikacji. Każdy wieczór poświęcony będzie innemu tematowi – jutro porozmawiamy o mistrzach okresu międzywojennego. Start o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25.

Spotkanie poświęcone będzie narciarzom z okresu międzywojennego w Zakopanem i zawodom FIS rozegranym pod Giewontem w 1929 i 1939 r. W prezentacji multimedialnej chcemy pokazać w większości dotąd nieznane zdjęcia ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Opowieść o narciarskim światku Zakopanego lat międzywojennych rozpoczniemy od momentu, gdy Polska odzyskała niepodległość. W 1919 r. w Zakopanem powstał Polski Związek Narciarski (PZN) i właśnie ta ważna data dała początek rozwojowi narciarstwa sportowego.

Opowiemy też o bardziej i mniej znanych zakopiańskich sportowcach tamtego okresu, między innymi: Stanisławie Marusarzu – legendarnym zakopiańskim królu nart, Bronisławie Czechu, Marianie Woyna-Orlewiczu, Mieczysławie Wnuku, Tadeuszu Zaydelu i innych, o producentach nart i zawodnikach. Wreszcie o znanych turystach-narciarzach z tatrzańskich stoków.

Organizatorami spotkania są: Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy.


„Magia nart”

Subiektywna historia narciarstwa, głównie tatrzańskiego. Zapraszamy na wycieczkę, a właściwie na wyrypę przez lata i góry: będziemy towarzyszyli Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach, wraz z narciarzami lwowskimi przemierzymy bezdroża Czarnohory. Dowiemy się, jakiego sprzętu w czasach początków używano, jak się ubierano, czym narty smarowano, aż wreszcie, jak sobie z narciarskiego rzemiosła i żywota żartowano i jak o nim pisano. Będziemy kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu podczas jego legendarnego zjazdu z Kościelca oraz polskim zawodnikom, gdy rywalizowali na Wielkiej Krokwi, Kasprowym i na skoczniach i trasach za granicą. Wreszcie poznamy narciarskich mistrzów – tych pierwszych, przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych, i tych, którzy rozsławili Polskę na świecie.

Z konieczności jednak musieliśmy przyjąć cezurę czasową – opowieść o wybitnych zawodnikach kończymy na roku 2000. Zdajemy sobie sprawę, że nie napisaliśmy o wszystkich wspaniałych narciarzach – musieliśmy dokonać wyboru i nie było to łatwe.


Wydawca: Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Patroni medialni: Trójka - Program 3 Polskiego Radia, „Gazeta Krakowska”, „n.p.m.”, skionline.pl, „Enter the ROOM”, „Ski Magazyn”, „Poznaj Świat”,„Taternik”,Biegówki pod Tatrami

Drukuj